Du är här:
  1. Höörs kommun /
  2. Kommunen /
  3. Nyhetsarkiv /
  4. Konferens om ESS och MAX IV

Hjärntrusten inbjuder till konferens om ESS och MAX IV


Hjärntrusten

ESS och MAX IV är investeringar i storleksordningen 20 miljarder SEK – men det handlar inte bara om gigantiska forskningsanläggningar; det är en stad som ska byggas.

Arbetet börjar NU och inkluderar en lång rad följdinvesteringar på kommunal och regional nivå.

Hur hittar Du affärsmöjligheterna? Vilka är beställarna och vem kommer att bli utförare?

  • Vad är det som ska göras?
  • När ska det göras?
  • Vem ska göra det?
  • Hur ska det göras?


I samarbete med bland annat Lunds kommun, Malmö stad, Region Skåne, Företagarna och Allan Larsson (mannen som placerade ESS i Lund) arrangerar Hjärntrusten en konferens där företagare, investerare och markägare får möjlighet att ställa frågor direkt till politiker och beslutsfattare.

Tid och plats: Onsdagen den 6 oktober i Lund, Scandic Star, klockan 10.00-18.00

Pris 675 SEK (exkl. moms), inklusive lunch. Hjärntrustmedlemmar och medlemmar i Hjärntrustens nätverk deltar gratis.

Anmäl dig här http://www.hjarntrusten.se/Seminarie omgående så är Du garanterad plats. Detaljerat program skickas ut i augusti.


ESS öppnar fantastiska affärsmöjligheter!

Välkommen
Inger Mansfeld, VD

Höörs kommun (ansvarig utgivare: Michael Andersson) | Box 53 | 243 21 Höör | 0413-28000 I Org.nr 212000-1116 |
xltw%tzEvzxx%uyKszz}6%spvzxx%uyKszz}6%sp