Du är här:
  1. Höörs kommun /
  2. Kommunen /
  3. Nyhetsarkiv 2012 /
  4. Skridskoåkning på Tjurasjö.

Skridskoåkning på Tjurasjö.

Skridskoåkning på Tjurasjö
Höörs kommuns gatu-parkavdelning sköter tillsynen av vår fina skridskosjö Tjurasjö. Vid mätning av isens tjocklek 2012-01-31 var isen 12 centimeter och det räcker gott och väl för skridskoåkning.

Observera att all åkning sker på egen risk. Dock  kommer Isen att mätas kontinuerligt och skyltarna ”varning för svag is” sätts upp igen när isen inte längre kan bedömas som säker.

Ytan är inte helt optimal utan lite knagglig bitvis, dessutom har det kastats ut stenar och pinnar på några ställen. Åk därför inte på sjön på kvällen när det är mörkt på grund av olycksrisken.

I den ena delen av sjön har fågel-badet märkts ut med band. Tänk på att hålla till utanför bandet. Isen blir tunnare ju närmre badet man kommer.

För mer information kontakta Höörs kommun 0413-28 000.

Informationen inlagd 2012-02-01.

Mätning av skridskois av Höörs Kommun görs endast på Tjurasjö.

Höörs kommun (ansvarig utgivare: Michael Andersson) | Box 53 | 243 21 Höör | 0413-28000 I Org.nr 212000-1116 |
xltw%tzEvzxx%uyKszz}6%spvzxx%uyKszz}6%sp