Dricksvatten kommunal anläggning
Vatten är en resurs vi måste vara rädda om. Vattnet ingår i det naturliga kretsloppet och det är allas uppgift att störa kretsloppet så lite som möjligt.
Dricksvattnet i Höörs kommuns tätorter kommer från grundvattnet och försörjningen sker genom det kommunala vattenledningssystemet.
Grundvattnet vid kommunens samtliga tre vattenverk är av så god kvalitet att det används utan klorering.
Vid Karlsviks vattenverk, som förser Höör med omnejd med vatten, sker rening genom luftning och filtrering. I Tjörnarp filtreras och pH-justeras vattnet, i Norra Rörum sker endast pH-justering, innan det distribueras till abonnenterna.
Normal förbrukning är ungefär 190 liter vatten per person och dygn.
Karlsviksverket producerar ca 2 300 m3 dricksvatten/dygn.
Tjörnarps vattenverk producerar ca 130 m3 ” ”
Norra Rörums vattenverk producerar ca 30 m3 ” ”
Renvattenenheten inom tekniska sektorn utför s.k. egenkontroll av vattnet och miljö- och byggmyndigheten utövar tillsyn av verksamheten, enligt Livsmedelsverkets föreskrifter om dricksvatten.Tillsammans har man ansvar för att konsumenterna får dricksvatten av god kvalitet.
Man har avtal med ett laboratorium som ombesörjer hämtning och analys av vattenproverna.
Vattnets pH-värde och hårdhetsgrad:
Karlsvik (Höör) Norra Rörum Tjörnarp
pH-värde 7,9 8,2 8,2
hårdhetsgrad 9,2 7,5 7,7
(tyska grader)
Sidan kontrollerad 01 april 2011Kommentera sidan