Byggprojektet Mossen kräver mer omfattande åtgärder än planerat
Höörs fastigheter köpte i början på 2024 det stora vitblå kontorshuset på Bangårdsgatan, även kallat Mossen. Under projekteringen av Mossen har det visat sig att byggnadens grund- och stomkonstruktion är i sämre skick än förväntat. Därför behöver mer av stommen än planerat bytas ut, för att säkerställa kvalitet och säkerhet.

Fel upptäckta i byggnadens konstruktion
Under projekterings- och förberedelseprocessen har det visat sig att grund- och stomkonstruktionen inte hade den kvalitet som man hade anledning att tro vid fastighetsöverlåtelsen. Bland annat hittades i stommen sprickor, fuktskador och en stor sättning i ena delen av källarkonstruktionen.
Ny lösning för bättre kvalitet och säkerhet
Experter har bedömt att ett byte av stommen i sin helhet, i stället för delvis, är nödvändig både ur kvalitets-, säkerhets- och kostnadssynpunkt.
Entreprenören och projektledningen har tagit fram en lösning som inte blir dyrare än tidigare plan. Stomme och bjälklag på bottenplan byts ut i stället för att riktas och lagas. Det ger bättre kvalitet, säkerhet och garantier.

Tidplan och kostnad påverkas inte
Förändringen innebär inte att projektet blir dyrare eller tar längre tid.
Merarbetet med demontering och pågjutning av källarbjälklag kommer inte att försena sluttiden, eftersom arbete den senaste tiden även utförts på kvälls- och helgtid och allt har flutit på enligt plan.
Hyresnivån påverkas inte heller.
Grund och källarbjälklag behålls, och en utredning om kompletterande pålning pågår för att minimera risken för framtida sättningar.
Bygglovsavdelningen har godkänt den nya lösningen och startbesked gavs den 7 november.
Material tas om hand på bästa sätt
Allt byggmaterial tas om hand och hanteras på ett hållbart sätt.