Revansch för abborryngel i årets provfiske
Antalet fiskar i årets provfiske i Ringsjön var det tredje högsta genom tiderna. Merparten av fångsten utgjordes av abborryngel, vilket var en tydlig revansch från förra året då de förmodligen misslyckades med sin lek.
Årets provfiske kantades av en del blåst vilket ledde till att fisket fick skjutas upp två gånger i Östra Ringsjön. Det var helt enkelt för blåsigt för att kunna lägga och ta upp nät.
Men sammanlagt lades 24 bottenstående nät i Västra Ringsjön och 40 nät i Östra Ringsjön (tillsammans med Sätoftasjön).

Abborryngel tog revansch från i fjol
Totalt fångades nio olika arter i Västra Ringsjön. Antalet fiskar var det tredje högsta genom tiderna och merparten var abborryngel. Förra året misslyckades abborrarna, högst troligen, med sin lek. Men det togs igen med råge i år.
Antalet gösar i år var det högsta sedan 2019. Sjöns nya inslag, gärs, fortsätter att vinna mark. I år fångades 93 st. Tre gånger fler än 2024.
Även i Östra Ringsjön fångades nio olika arter. Liksom i Västra Ringsjön är det främst antalet abborryngel som tar totalantalet tillbaka. Totalt bestod abborrfångsten av 1 873 yngel.

Läs mer om årets provfiske på Ringsjöns vattenråds hemsida.
Den som är nyfiken kan nu läsa hela rapporten från fjolårets provfiske: Rapporter från provfisket 2024