Så förbättrar vi livsmiljöerna för ek på Järabacken
Under vintern gör kommunen flera insatser på Järabacken för att stärka ekarna och de arter som är beroende av dem.
De äldsta ekarna i skogsområdet mittemot Jeppavallen ska få mer plats och mer sol. Därför gallrar kommunen bort vissa träd och sly. Det gör vi för att de stora, äldre ekarna ska få mer sol och plats att växa. När ekarnas kronor kan breda ut sig och stammarna blir solbelysta skapas bättre livsmiljöer för många arter.

Död ved skapar liv
Många svampar, insekter och andra arter kan bara leva på död ved. Därför låter vi nedtagna trädstammar och en del ris ligga kvar i området. Vissa träd som konkurrerar med ekarna får stå kvar men ringbarkas. Det gör att de långsamt dör och blir stående död ved – något som också är värdefullt för naturen.
Veteranisering – att hjälpa unga ekar att åldras
Ekarna runt Höör är ofta ganska unga. Samtidigt är många arter beroende av strukturer som bara finns på riktigt gamla träd, till exempel håligheter, döda grenar och rötade partier.
Genom så kallad veteranisering kan vi skapa sådana strukturer tidigare. Det kan handla om att kapa toppen på ett träd, ta bort bark eller såga upp håligheter i stammen. Vi kommer bland annat att testa metoden ”hästgnag”, där en bit bark tas bort för att efterlikna hur hästar och andra betesdjur kan gnaga på trädens bark.
Röjningen och andra åtgärder finansieras av Länsstyrelsen.
