Resor och inneboende

Från augusti 2025 får alla ungdomar födda 2009, 2008 eller 2007 och som är folkbokförda i Höörs kommun en Skånetrafiken ungdomsbiljett.

Ungdomsbiljetten ger fria resor i hela Skåne, alla dagar och dygnet runt – inklusive lov och helger. Biljetten är giltigt på bussar, tåg och närtrafik som trafikeras av Skånetrafiken och Öresundstågen i hela Skåne

Du behöver inte ansöka om ungdomsbiljetten. Uppgifter om vilka ungdomar som är berättigade till ungdomsbiljetten lämnar Höörs kommun till Skånetrafiken.

Hur får jag min ungdomsbiljett?

Du får din ungdomsbiljett i början av augusti. För dig som inte har skolbiljett sedan tidigare, laddas ungdomsbiljetten på ett reskort som skickas hem till din folkbokföringsadress.

Om du redan har en skolbiljett i dag, kommer ungdomsbiljetten att laddas upp automatiskt på ditt befintliga reskort eller i appen om du har biljetten där.

Om du får eller har ett fysiskt reskort finns det möjlighet att flytta biljetten till Skånetrafikens app. För biljett i appen krävs det att eleven har ett mobilt bank-id. Information som finns på resekortet krävs även för att flytta biljetten. Reskortet ska du behålla under hela behörighetstiden även om du lagt över biljetten på Skånetrafikens app.

Var och hur länge gäller ungdomsbiljetten?

Biljetten gäller med start 1 augusti och ett år framåt, så länge du är folkbokförd i Höörs kommun. Kortet återaktiveras automatiskt varje år fram till den 31 juli det år du fyller 19 år.

Vid flytt till eller från annan kommun

Flyttar du från Höörs kommun upphör ungdomsbiljetten att gälla. Behöver du fortsatt en biljett för att ta dig till skolan ansöker du om detta hos din nya hemkommun.

Flyttar du till Höörs kommun under läsåret rekommenderar vi att du ansöker om en ungdomsbiljett. Detta för att undvika väntetid att få biljetten.

Gymnasiebiljett

Om du är gymnasieelev, skriven i Höörs kommun, men inte uppfyller villkoren för ungdomsbiljett (se ovan) kan du ansöka om resebidrag. Rätten till resebidrag gäller till och med vårterminen året eleven fyller 20 år.

För att vara berättigad till en resebidrag skall det vara 6 km mellan hemmet och skolan och man skall vara inskriven på en gymnasieutbildning. Du får inte samtidigt ha inackorderingstillägg, utbildningsbidrag eller lärlingslön.

Om du flyttar, avbryter eller inte påbörjar din utbildning uppfyller du inte längre villkoren för resebidrag och ditt resekort blir ogiltigt. Flyttar du till annan kommun behöver du göra en ny ansökan till den kommunen.

Om du behöver ersätta ditt resekort

Har du tappat bort ditt resekort är du välkommen att köpa ett nytt hos Medborgarcenter på Kommunhuset, Södergatan 28 i Höör. Ta med dig giltig legitimation. Kortet kostar 100 kronor som du betalar med swish. Kommunen ersätter inte egna utlägg i väntan på nytt kort.

Har du frågor om ungdoms- och gymnasiebiljetten?

Läs mer på Skånetrafikens webbplats om hur biljetten fungerar och hur man flyttar biljetten till appen:

För dig som har ungdomsbiljett-Skånetrafiken

Elevresor i anpassad gymnasieskola

Elever i anpassad gymnasieskola med offentlig huvudman har (enligt skollagen SFS 2010:800) rätt till kostnadsfri skolskjuts från elevens hem till den plats där utbildningen bedrivs och tillbaka, om sådan skjuts behövs med hänsyn till:

  • färdvägens längd
  • trafikförhållanden
  • elevens funktionsnedsättning
  • någon annan särskild omständighet
  • antingen med Skånetrafikens skolbiljett eller, av särskilda skäl, med taxi.

Ansökan om skolskjuts till anpassad gymnasieskola görs via e-tjänst på kommunens hemsida och bedömning görs i varje enskilt fall.

Elever med funktionsnedsättning i gymnasieskola

Elever inom gymnasieskola har inte rätt till skolskjuts eller växelvis transport utan endast till bidrag för elevresor. Funktionshindrade elever inom gymnasieskolan kan i vissa fall söka färdtjänst. Med färdtjänst avses särskilt anordnade transporter för personer med funktionsnedsättning, som inte tillhör gymnasiesärskolan.

Enligt 7§ lagen (1997:736) om färdtjänst ska tillstånd till färdtjänst kunna sökas av de som på grund av funktionsnedsättning, som inte är tillfälligt, har väsentliga svårigheter att förflytta sig på egen hand eller att resa med allmänna kommunikationsmedel.

Vid ansökan om Färdtjänst, rekommenderar vi er att skicka in ansökan i god tid till Skånetrafiken. Ansök om färdtjänst hos Skånetrafiken.

Inackorderingstillägg

Inackorderingstillägg kan beviljas om du på grund av besvärlig resväg måste inackordera dig på skolorten och är förstahandsmottagen på kommunal gymnasieutbildning. Bidraget erbjuds även de elever som är inskrivna på gymnasieskola i Sverige men som studerar utomlands en termin.